Vejos irengimas

Sklypas prie namo neįsivaizduojamas be žalios vejos lopinėlio. Po namo statybų ar kapitalinio sklypo tvarkymo darbų, veją galima įrengiti dvejopai. Galimas vejos įrengima sėjant seklų mišinį arba paklojant jau išaugintą, maždaug 2-3 cm storio vejos kilimą. Įrengimo technologija įrengiant veją abiem būdais skiriasi tik paskutiniame etape. Pirmiausia, jeigu yra tokia galimybė, reikia išnaikinti esamas daugiametes varputines piktžoles. Vėliau įrengus veją tą padaryti bus labai sudėtinga. Vėliau dirvožemis suformuojamas pagal norimą reljefą, padaromi sklypo nuolydžiai reikiamomis kryptimis. Jeigu gruntas buvo smarkiai judintas, gerai būtu palaukti keletą savaičių, kad susigulėtų, arba viršutinį sluoksnį gerai suvoluoti, arba vibroplokštės pagalba sutankinti mechaniniu būdu.

Jeigu esamas sklypo gruntas nederlingas, mažai humuso ir maistingojo dirvožemio, reikalinga atvežti papildomai grunto, kad vėliau veja geriau augtų, atrodytų puošniau ir rečiau ją reikėtų tręšti. Paskleidus atvežtą dirvožemį, sklypas dar kartą suvoluojamas, išgrėbliuojami didesni akmenys, supurenamas viršutinis grunto sluoksnis. Į tokį gruntą geriausia sėti sėklų mišinį, kurį pasėjus sėklos mulčiuojamos gruntu arba durpėmis, gausiai palaistoma vandeniu. Palaistymas vandeniu paspartina vejos sudygimą, nes sėklos išbrinksta ir greičiau prasideda dygimo procesas.

Įrengiant ruloninę veją darbų atlikimo eiga panaši. Lygiai taip pat svarbus yra gero dirvožemio sluoksnis, kad jis būtų purus ir ruloninei vejai bųtų lengviau įleisti šaknis. Skirtumas tas, kad vejos rulonai klojami kaip kilinas, vienas šalia kito, nepaliekant tarpų ir taisyklinga forma. Paklojos būtina stipriai sutankinti ir prispausti naują vejos ruloną prie esamo grunto, kad veja greičiau įsišaknytų. Pirmą savaitę po paklojimo būtina užtikrinti, kad ruloninė veja bųtų gausiai palaistoma. Tai jau susiformavęs vejos kilimas, kuris be drėgmės pradeda skursti. Jeigu klojant ruloninę veją lieka tarpai 1-2 cm, nieko tokio, veja išsiplės ir tarpų po kurio laiko nebeliks.

Nepaisant to, kad ruloninę veją įrengti yra patogiau ir greičiau, tai yra gerokai brangesnis procesas, nes pats vejos rulonas kainuoja beveik dvigubai brangiau, negu vejos įrengimo darbai.