Laistymo sistemos įranga

Laistymo sistemos purkštuvų pasirinkimas.

Yra nemažai skirtingų būdų augalų ir vejos aprūpinimui vandeniu. Prie automatinės laistymo sistemos galime pajungti įvairius lašintuvus, iššokančius smūginius, rotorinius ar statinius purkštuvus, mikropurkštuvus. Idealiam laistymo sistemos sureguliavimui reikia, kad visas sklypo plotas ar atskiros laistomos zonos būtų papaistytos kuo tolygiau. Todėl skirtingi laistymo sistemos elementai neturėtų būti pajungiami į bendrą laistymo zoną. Pavyzdžiui lašintuvai optimaliai dirba prie slėgio lygaus maždaug 1 atm. ir gali reikėti palikti įjungtą laistymą valandai ar kelioms, kad sistema paduotų reikiamą kiekį vandens per lašintuvą. Kai tuo tarpu vejos laistymui naudojami iššokantys purkštuvai dirba geriausiai nuo slėgio lygaus 2 atm. ir daugiau ir tą patį vandens kiekį išpurškia per 10-20 minučių. Netgi purkštuvai, priklausomai nuo to, ar tai rotoriniai, ar statiniai purkštuvai, gali paduoti visiškai skirtingus vandens kiekius.

 

Mikropurkštuvai. Mikro laistymo purkštuvai yra svarbi laistymo sistemos dalis. Patobulinta plastiko apdirbimo technologija leidžia sukurti ir pagaminti tokius laistymo sistemos purkštukus, kurie smarkiai skiriasi purškimo greičiu, vandens paskirstymu ir purkštuvų dydžiu. Mikro purkštuvų pritaikymas:

- vaismedžių laistymui šalia medžių

- šiltnamių ir alpinariumų laistymui

- kraštovaizdžio ir mėgėjiškų sodų laistymo sistemoms

- Klimato kontrolei (vėsinimui ir drėkinimui) šiltnamiuose, paukštidėse ir gyvulininkystės ūkiuose

- Apsaugai nuo užšalimo gėlių ūkiuose ir vynuogynuose

Iššokantys statiniai purkštuvai. Iššokantys statiniai purkštuvai paprastai naudojami palaistyti nedidelius vejos plotus. Labiausiai paplitę 100mm aukščio virš vejos iššokantys purkštuvai, nors yra ir 150mm bei 300mm aukščio iššokantys purkštuvai. Kai kurie tokio tipo vejos laistymo purkštuvai turi integruotą purkštuką, tuo tarpu kitų purkštuvų laistymo spindulį ir palaistomą vejos plotą galima reguliuoti. Reguliuojamas gali būti laistymo kampas ar laistymo srovės spindulys. Optimaliam vejos laistymui tokio tipo purkštuvais jie montuojami taip, kad atstumas tarp purkštuvų būtų lygiai toks pat, koks yra laistymo spindulys.

Iššokantys rotoriniai purkštuvai. Didesniems įrengtos vejos plotams palaistyti naudojami rotoriniai purkštuvai yra žymiai geresnis pasirinkimas, nes jie gali būti įrengiami ir tose vejos vietose, kur dėl laistomo ploto netaisyklingumo, reikia derinti statinius ir rotorinius purkštukus. Kaip ir statiniai laistymo purkštuvai, jie iššoka virš vejos, bet laisto veją srove, kai tuo tarpu statiniai purkštuvai laisto visą plotą vienu metu. Laistymo srovė juda lanku, kurio kampas paprastai būna nuo 40 iki 360 laispsnių.