Augalų sodinimas

 


Vejos įrengimas sklype, kaip ir sodybos apželdinimas, dažnai neįsivaizduojamas be augalų sodinimo. Retai kada būna, kad sklype pastatytas namas, įrengti takai ir lauko apšvietimas, bet nėra pasodinta augalų.
Jeigu yra parengtas sklypo apželdinimo projektas, jame jau išdėstyti norimi pasodinti augalai, reikia išsirinkti, kokio dydžio augalus sodinsite, ar pirksite ir sodinsite augalus iš vazonų, ar tiesiai iš grunto. Augalų sodinimas iš vazonų yra brangesnis, nes dažnai augalai vazonuose specialiai kurį laiką prižiūrimi, karpomi, formuojami. Išimti iš vazonų augalai gali būti sodinami didesnę sezono dalį. Tuo tarpu augalų sodinimas iš grunto galimas trumpesnį laiką, nes iškasant augalus tokiu būdu truputi pažeidžiamos augalų šaknys, augalui reikia laiko įsitvirtinti naujoje vietoje.
Priklausomai nuo to, kokio dydžio augalus norite pasodinti, augalų sodinimą reikėtų atlikti prieš arba po to, kai atliktas vejos įrengimas ir susiformavusi velėna. Didelis kiekis augalų sklype apsunkina vejos įrengimą, darbą su technika, nes svarbu nepažeisti augalų ar jų šaknų, pavyzdžiui kultivuojant ar lyginant gruntą. Dėl to vejos įrengimas sklype, kur gausu augalų, gali šiek tiek pabrangti. Vejai susiformuoti reikia 2- 3 mėnesių. Vėliau dar nebūna susiformavusi velėna, kad galima būtų intensyviai naudotis veja. Kol nėra susiformavusios vejos, gruntas greičiau permirksta ir lėčiau išdžiūna, o sodinant augalus ir vaikštant po toki drėgną lauką gali likti žymės, kurios veją gali sugadinti. Didesni augalai ir medžiai sodinami prieš vejos įrengimą, o nedidelius ir iš vazonų sodinamus augalus galima sodinti ir įrengtoje vejoje iškasus reikalingo dydžio duobę.
Būtinas augalų sodinimas grupėmis parenkant skirtingų rūšių ir dydžių augalus taip, kad augalai vienas kito neužgožtų ir nekonkuruotų tarpusavyje. Iš daugiamečių augalų ir krūmų suformuotos augalų oazės ir alpinariumai atrodo elegantiškai ir tvarkingai, įvairių spalvų dekoratyvinis mulčius pagyvina gėlynus, padeda augalams neperdžiūti ir vėliau tampa natūralia trąša augalams.