Atraminių sienučių įrengimas

 

Atraminės sienos - labai paplitę inžineriniai statiniai automobilių keliuose ir geležinkeliuose, gatvėse ir sankryžose, taip pat civiliniuose statiniuose. Jos  statomos tada, kai reikia sulaikyti gruntą, kurio paviršius yra statesnis negu natūralus šlaitas. Tai labai didelės svarbos statiniai, todėl yra labai svarbu kuo optimaliau ir ekonomiškiau paskaičiuoti atraminę sienutę grunto slėgiui atlaikyti.

Dažnai norime turėti sklypą, namą, pavėsinę ar kitą statinį vaizdingoje kalnuotoje vietoje, kurios reljefas nelygus, turi šlaitus, pakilimus ar nusileidimus. Taip pat, jeigu norime pasikelti esamą sklypo lygį, o kaimyninis sklypas yra žemiau, optimaliai išnaudoti esamą erdvę galima įrengus atraminę sienutę. Norint padidinti esamos vietos šlaito sąskaita, dėl patogumo, nes nereikia rūpintis šlaito priežiūra, šlaito galima atsisakyti. Tam reikia įrengti atraminę sienutę. Kartais norime sukelti sklypo lygį  papildomu grunto sluoksniu, pakelti namo pamatus aukščiau gruntinio vandens lygio ar sumažinti esamo sklypo nuolydį. Tam neišvengiamai reikės panaudoti kažkokią užtvarą, kuri neleistų papildomai užpiltam grunto sluoksniui nuslysti.

Galime įrengti tokių tipų atramines sienutes:

  • Gravitacines sienas iš akmenų, betono, gelžbetonio, su pamatu arba be jo. Tokios sienutė masė, kartais su tvirtinamojo grunto ar uolienos mase, vaidina svarbų vaidmenį paremdama sulaikomą med-iagą. Pvz.: gravitacinės betoninės sienos su pastoviu ar kintamu skerspjūviu, gelžbetoninės sienos su plokščiais pamatais.
  • Įgilinatas sienas, kurios yra palyginti plonos, pagalmintos iš plieno, medžio ar gelžbetonio, palaikomos inkarų, ramsčių. Šiuo atveju atsparumas lenkimui yra labai svarbus judančiai medžiagai sulaikyti, nes jų svoris nevaidina didelio vaidmens.
  • Sudėtines atramines sienutes. Jos turi abiejų anksčiau minėtų atraminių sienučių tipų. Pvz.: kai sklypo reljefas labai netolygus, šlaito aukštis kinta skirtingose sklypo dalyse, galime kombinuoti natūralaus akmens ar grunto atramas, vejos ant  šlaito įrengimą ar augalų, kurie savo šaknimis papildomai sulaikys gruntą, pasodinimą.

 

  •                 
  •